top of page

Основні помилки преаналітичного етапу при дослідженні згортання крові

Перелічені помилки можна побачити неозброєним оком і попередити видачу некоректних результатів. Як правило, при цих помилках лабораторія виставляє брак і рекомендує повторне дослідження. Інші помилки преаналітики можна виявити тільки при вивченні історії хвороби пацієнта (наприклад, приймання препаратів та ін.) і при аудиті пунктів забору крові.


  • Гемоліз


Причини: довготривале накладання джгута, тонка голка при великому об’ємі пробірки, забір крові шприцом і переливання її у вакуумну пробірку, інтенсивне перемішування, струшування пробірки, недотримання правил зберігання, транспортування та центрифугування зразків крові. Як правило, до подовження часозалежних тестів.


  • Згусток в цитратній плазмі


Причини: порушення співвідношення крові/антикоагулянту, а також відсутність перемішування зразка крові. В результаті цього можуть утворюватися згустки й мікрозгустки, що відбивається на некоректних результатах часозалежних тестів (з детекції формування згустку)


  • Хільоз (ліпідемія)


Причина: недотримання правил перед здачею крові аналізу або патологічний стан. Явище також характеризується некоректними результатами тестів, де вимірюється оптична густина зразків (хромогени, метод детекції згустку)


  • Порушення співвідношення крові/антикоагулянту, використання пробірок в яких вийшов термін придатності


Причина: співвідношення крові до антикоагулянтів не відповідає 9:1 (або буферного розчину 3,2% - 109 ммоль/л). Тобто, при взятті зразків у вакуумну систему кров беруть не до мітки, що призводить до отримання некоректних результатів гемостазу.


  • Неправильне зберігання та транспортування біоматеріалу


Причини: неотримання правил зберігання, транспортування та центрифугування. Тести згортання крові будуть дуже нестабільні. Довготривале зберігання проб призводить до подовження часових тестів, а перемерзання – до скорочення протромбінового часу.


Обладнання та реагенти для коагулометрії дивіться за посиланням: medcoswiss.com.ua/koag

Comments


bottom of page