top of page

Міфи про лабораторну діагностику

Три міфи про лабораторну діагностику з фільмів та серіалів з якими ви точно стикалися.


"А чому такий довгий термін виконання аналізу?"

"А можна ми тиждень після здачі крові ще аналізів дозамовимо на ту саму пробірку?"

"А навіщо вам так багато біоматеріалу?"


Мабуть, кожні медсестри на пунктах забору лабораторій зустрічали такі питання від пацієнтів. А лаборанти разом з ними дивувалися — чому багато людей вважають, що результат їх аналізу можна одержати майже миттєво?


Відповідь ховається у популярних фільмах та телесеріалах! Ми зібрали для вас деякі найпоширеніші міфи про лабораторну діагностику, у які люди вірять "завдяки" попкультурі!


Міф №1


Виконання аналізів будь-якої складності займає лічені хвилини. Таку картину можна побачити чи не у кожному серіалі про детективів. Лаборант ставить пробірку в чудо-прилад та результат тестування одразу висвічується на комп'ютері. Насправді ж, на терміни виконання аналізів впливає велика кількість чинників — наскільки далеко ваш пункт забору від лабораторії; наскільки це поширений тест — іноді, аби повноцінно запустити тестування на певний показник, необхідно 2-3 дні накопичувати біоматеріал; чи виконується цей аналіз на базі саме цієї лабораторії, або ж він передається лабораторії-партнеру


Міф №2


Для виконання аналізів достатньо будь-якої кількості біоматеріалу. Ідентифікація особи, визначення складу харчового раціону та переліку вжитих медичних засобів по одній лише волосині - неодмінний атрибут будь-якої кінематографічної лабораторії. У реальності ж, кожна методика і кожен прилад вимагає різної кількості біоматеріалу для дослідження і має мінімальний об'єм зразка, який повинен знаходитися у пробірці. Окрім цього, через низку різних причин, не завжди отримати достовірний результат вдається із першого разу - навіть найдосконаліші лабораторні прилади здатні помилятися.


Міф №3


Біоматеріал для аналізу можна брати у будь-який момент часу. У яку б пору доби та у якому місці не зловили б злочинця — щойно після їжі, випивки у барі або після тривалого переслідування — одразу взятий після цього аналіз крові або мазка зі слизових показує результати із 99,7% точністю. Насправді фізичні навантаження одразу відіб'ється на біохімічних параметрах крові — якщо ви бігли, бо запінювалися на запис, довго добиралися до лабораторії абощо, знайдіть 5-10 хвилин, аби посидіти та перевести подих. Таким чином, одержані результати будуть значно достовірнішими. Вживання ж їжі та алкогольних напоїв незадовго до здачі біоматеріалу вплине на якість ПЛР-досліджень, систему коагуляції та гемостазу, а також біохімічні показники. Окрім цього, значно підвищується ризик ліпемії зразка — надто високої концентрації жирів у крові, що робить біоматеріал непридатним для тестування на більшості аналізаторів.


А з якими міфами про лабораторну діагностику зустрічалися ви у своїй практиці?


Пишіть нам та діліться своїми історіями стереотипів та міфів

Comments


bottom of page