top of page

Як лабораторіям вибрати лабораторію-партнера та на що звертати увагу?

Referral laboratory (залучена лабораторія, субпідрядна лабораторія) – згідно ISO 15189 – зовнішня лабораторія, до якої передають зразки для дослідження.


Коли потрібно залучати субпідрядну лабораторію?


  • Коли лабораторія з певних причин не може виконувати дослідження (надзвичайні ситуації)

  • Коли лабораторія на власній базі не може виконувати певні дослідження (найбільш поширена практика)


Згідно з тим же ISO 15189, всю відповідальність перед пацієнтом несе основна лабораторія «Організація повинна забезпечувати, щоб надані ззовні послуги відповідали вимогам»


Щоб, як найкраще вибрати таку лабораторію, варто мати задокументовану методику вибору для оцінки допоміжних лабораторій. А для цього потрібно визначити вимоги до залученої лабораторії.


До таких вимог входять: вимоги до послуг, до схвалення послуги, до компетентності персоналу, до взаємодії з лабораторією, до моніторингу результатів та верифікації та інші.


Розглянемо детальніше:


Вимоги до послуг: варто отримати від лабораторії субпідрядника інформацію про преаналітичний, аналітичний та постаналітичний етап досліджень.


  • На преаналітичному етапі важливо отримати інформацію про умови приймання біологічного матеріалу, підготовку пацієнта, транспортування, час доставлення, умови відмови первинної проби.

  • На аналітичному етапі варто звернути увагу на значення норми та звідки вони взяті.

  • В постаналітиці важливим є звіт про результати та додаткові матеріали (інтерпретації та рекомендації)


Вимоги до схвалення послуг: варто звернути увагу на діапазони значень, за яких призначають повторні тести, тип валідації, методику оцінки вірогідності результатів, діапазони значень, коли здійснюють екстрене інформування.


Важливо переконатися, щоб в лабораторії-партнера є спеціалісти, які мають всі професійні навички для виконання потрібних досліджень. Істотну роль відіграють компетентність персоналу для вузькопрофільних досліджень (таких, як цитологічні, гістологічні, генетичні)


У вимогах до взаємодії зі лабораторією-партнером варто звернути увагу на інформаційну підтримку, доставлення, умови оплати, як відбувається обмін даними та інші.


За допомогою залучених лабораторій основна лабораторія може суттєво розширити спектр свої тестів для клієнтів. Але як вже було сказано, основна лабораторія несе відповідальність за послуги, тому важливо комплексно підходити до вибору лабораторії-партнера.


А ваша лабораторія користується послугами субпідрядної лабораторії?


コメント


bottom of page