Транспортуванню матеріалу приділяють багато уваги, бо якщо не доставити його до лабораторії вчасно і правильно, то це може вплинути на правдивість результату. Як повідомляють різні наукові джерела, помилки на преаналітичному етапі складають до 70% усіх помилок лабораторної діагностики.
Принципи транспортування біологічного матеріалу можна розділити на два основних етапи:
Пакування та транспортування відповідно до типу біоматеріалу (захист від прямого сонячного випромінювання, попадання вологи та дотримання певної температури)
Виконання правил транспортування (зразки транспортують в спеціальних термоконтейнерах, які забирають вплив температур та захищають від струшування). Такі контейнери також оснащені датчиками температури.
Алгоритм пакування біоматеріалу
Помістіть пробірку разом зі шматком вати у пластиковий пакет меншого розміру;
Помістіть зразок від одного обстежуваного у пластиковий пакет більшого розміру;
Відкрийте контейнер;
Покладіть на дно контейнера серветку з адсорбентом, бавовняну або бязеву пелюшку;
Покладіть на серветку пробірки з тампоном;
Закрийте пробірки з тампонами кінцями серветки;
Закрийте щільно контейнер, заклейте кришку і верхню частину контейнера клейкою стрічкою;
Складіть направлення у поліетиленовий пакет чи теку;
Покладіть направлення в окремий пластиковий пакет, прикріпіть його до контейнера.
Підготовка до транспортування
Маркування зразків
Чітка ідентифікація зразків має надзвичайно важливе значення для подальшої обробки в лабораторії. Цей етап включає повністю заповнене направлення та чітке маркування зразків. Від маркування до фактичного доставлення зразків необхідно дотримання певних процедур, щоб забезпечити безперебійну обробку в лабораторії.
Центрифугування.
Для виконання більшості лабораторних аналізів є необхідний компонент крові – сироватка або плазма. Матеріал таких зразків після забору треба центрифугувати. Центрифугування крові в клінічній практиці застосовують з метою отримання сироватки або плазми для подальшого тестування.
Зберігання та транспортування зразків
Результати вимірювань можуть змінювати свої значення через нестабільність індивідуального параметра та клітинний метаболізм. Крім того, механічні або фізичні навантаження на зразки можуть призвести до цих змін. Тому важливо правильно зберігати зразки та підготувати їх до транспортування. Після центрифугування супернатант обережно переносять піпеткою в стерильну порожню пробірку для транспортування. Транспортну пробірку маркують та зберігають відповідно до умов транспортування.
Матеріал може транспортуватися:
Замороженим
В замороженому стані для транспортування необхідний сухий лід, який ставлять в зовнішню водонепроникну та герметичну коробку.
Охолодженим
В охолоджуваному стані – необхідний холодовий елемент.
Без охолодження
В зимовий період зразки транспортуються без охолодження.
Отже, підготовка зразків для транспортування є дуже важливим елементом в цілому процесі лабораторної діагностики. А правильно підготовлені та доставлені зразки в лабораторію – запорука правдивих результатів дослідження.